piątek, 13 marca 2015
Liczba zamieszkałych w Strzelcach Opolskich to ponad 18 tys. ludności.Wydawało by się, że nie jest to tak duże miasto, ale ekonomia na terenie Strzeleckim jest szeroko zagospodarowana. Na miejscu byłej fabryki maszyn gospodarczych stanął Strzelecki Obszar Gospodarczy.

W Strzelcach Opolskich można dostrzec wiele zakładów produkcyjnych, takich jak zakłady konstrukcji metalowych, produkcji chemii kosmetycznej i gospodarczej, producentów mebli, transport pasażerski i towarowy, urządzenia dla przemysłu energetycznego, produkcja okien i drzwi, konstrukcje stalowe, transport specjalistyczny, fabryka części samochodowych i inne zakłady.

Powstała również sieć sklepów handlowych.

W Strzelacach Opolskich znajduje się mocno rozbudowana budowla: kanalizacyjna, powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków oraz wysypisko odpadów komunalnych .Strzelce Opolskie cieszą się atrakcyjnymi terenami turystycznymi, powstały ścieżki rowerowe, wymienić można też ciekawą historię Strzelec, zabytki oraz parki krajobrazowe.
Na terenie Strzelec Opolskich istnieje wiele ciekawych parków krajobrazowych i rezerwatów, jest: Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Krajobraz Bory Stobrawsko - Turawskie pod ochroną, oraz park Ligota Dolna o wszelakiej roślinności.Najobszerniejszym parkiem zabytkowym w gminie Strzelce Opolskie jest Park Miejski.
czwartek, 12 marca 2015

Rynek długu

Jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka. Istotne są trzy organizacje. Pierwsza z nich, RPP, ścięła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i jednakowoż wyraźnie powiedziała, że kolejnych nie zrobi. Właściwie dla papierów dłużnych skarbowych korzystna jest sytuacja, gdy ma nastąpić ciąg obniżek stóp procentowych. Rynek zawczasu wziął pod uwagę marcową obniżkę, w tej chwili najważniejsze wydaje się, że nie będzie już kolejnych.

Rynek akcji

Luty przyniósł zyski dla inwestorów funduszy inwestujących pieniądze na polskich papierów wartościowych. Wskaźnik grupujący wszystkie spółki (WIG) podrożał o 2,1%. We wzrostach swoje zasługi miały głównie średniaki i maluchy, albowiem indeks WIG 20 wzrósł tylko o 1%, jednocześnie indeks giełdowych maluchów niemalże o sześć procent. Czyli: nastąpiło odmienienie trendów zeszłorocznych, kiedy korzystniejszą lokatą były duże spółki. Prognozy dla globalnych rynków akcji zdają się być lepsze w tym roku. Obecny rok da prawdopodobnie lekkie podkręcenie tempa wzrostu światowej gospodarki. Równocześnie w przeważającej części regionów (w tym u Nas) rozsądnie jest oczekiwać poprawy zagregowanych zysków o których donoszą spółki.
Ceny nie są z grupy historycznie niskich, ale wg naszej oceny nie są na tyle wysokie by trzeba było się bać w realiach niskich stóp procentowych z jakim mamy obecnie do czynienia. Jednocześnie szczytowo wyśrubowane ceny inwestycji w dług w najważniejszych gospodarczo obszarach i związane z tym małe szanse na zarobek w segmencie dłużnym mogą odegrać istotną rolę w zwiększeniu zainteresowania rynkiem akcji.
W skali naszego podwórka uważamy, że rośnie szansa na utrzymanie w nieodległej przyszłości przewagi mniejszych przedsiębiorstw nad większymi spółkami. W segmencie małych firm łatwiej o szybszą poprawę wyników, a wyceny w wielu przypadkach mogą być dobre. Szanse na większy zarobek to także jak zwykle w tej sytuacji znacznie większe ryzyko, powodowane większą podatnością na zmiany sentymentu i kierunku przepływu kapitału (więcej o tym - źródło).

Sytuacja w Ekonomii

Pierwszy i drugi miesiąc roku nie przyniósł żadnych zdarzeń, które mogłyby odmienić naszą ocenę perspektywekonomicznych dla Polski. Dalej konsekwentnie uważamy, że z początkiem 2015 roku ogólna atmosfera dla lokujących kapitał jest ok, przy perspektywie umiarkowanej poprawy w kolejnych kwartałach. wg ostatnich dostępnych informacji, czyli tych z czwartego kwartału ubiegłego roku, polska wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% licząc rok do roku i był kreowany przez sprzedaż krajowa (wzrósł wówczas on o 3,1% rok do roku) oraz inwestycje, głównie przedsiębiorstw (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę ożywienia był handel zagraniczny (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 można się spodziewać przynajmniej utrzymania tempa rosnącego popytu wewnętrznego lub nawet niewielkiego przyspieszenia. Widoczna poprawa powinna pojawić się na polu inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów infrastrukturalnych wg założeń budżetu unijnego na lata 2014-2020.
fundusze marzec 2015
Także w obszarze handlu zagranicznego można przypuszczać, że czeka Nas nadejście konkretnej poprawy wskutek coraz bardziej możliwego polepszenia koniunktury w UE (zakładamy, że saldo handlu ze „Wschodem” nie poprawi się po znacznym osłabieniu w 2014 roku). Ostatnio ciekawie się dzieje w segmencie polityki pieniężnej. Pod wpływem utrzymującej się de?acji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), a także w związku z decyzjami licznych unijnych banków centralnych chcących obniżenia kosztu pieniądza, RPP z początkiem marca ścięła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji Rada zasugerowała, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.
W najbliższym czasie realizacja zamiarów Rady wydaje się bardzo prawdopodobna i nie należy obawiać się dalszych zmian kosztu kredytu co najmniej do końca roku.